TEPLICKÉ SKÁLY (Broumovsko)

Teplické skály jsou součástí Národní přírodní rezervace Adršpašsko-Teplické skály, a též součástí Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Původ skalních monumentů se táhne 90 milionů let zpět do období turonu, svrchní křídy, kdy Broumovsko pokrývalo pískové dno křídového moře. Dnes se nakloněná skalní plošina nachází v rozmezí 480 - 786 m n/m a vedou po ní dva placené turistické okruhy a výstup na středověký skalní hrad Střmen.

Tato stránka jest neveřejná a informace jsou určené pro učitele a vedoucí výprav a skupin (školy v přírodě, lyžáky, adaptační kurzy, výlety, kluby, sportovní oddíly či pro větší rodiny s dětmi). Po kliknutí na vybrané téma v rozdělovníku (vlevo), se buď posunete na této stránce níže, nebo se vam na daném místě otevře odkaz.
objednávky ubytování pan Škoda  
773 641 210
objednávky ubytování pan Škoda   blindarium@seznam.cz
turistický průvodce pan Škoda   773 641 210
turistický průvodce pan Škoda   blindarium@seznam.cz
tísňové volání   112
hasiči   150
policie   158
  záchranka Broumov   155 nebo 491 413 106
praktik MUDr. Ladislav Záveský   776 008 880
Medica Langer   601 537 202
dětský lékař MUDr. Dalibor Dýma   734 433 104
Nemocnice Broumov, Smetanova 91, Broumov   491 413 111
 
-SLUŽBY ZDARMA
--- V ceně vstupenky "BALÍČEK" je zdarma průvodce, na památku pohlednice nebo turistická vizitka, u dětí ZŠ ještě soutěžní otázky o sladké ceny.
--- V ceně vstupenky "BALÍČEK" je po souhlasu vedoucího výpravy možnost pořídit dětem ve skalách fotografie a druhý den poskytnout vedoucímu výpravy privátní odkaz ke stažení (vedoucí výpravy pak odkaz ke stažení fotek z výletu předá rodičům), odkaz ke stažení je neveřejný a fotky z návštěvy skal si tak mohou stáhnout pouze ti, kterým vedoucí výpravy odkaz ke stažení fotek předá.
 
-SLUŽBY PLACENÉ
--- Prodej turistických suvenýrů u vchodu do Teplických skal.
--- Restaurace před vchodem do Teplických skal (dle denní nabídky).
--- Parkoviště osobních aut a parkoviště autobusů.
 
--- Pokud se škola či skupina rozhodne pro jednodenní výlet do Teplických skal, naplánuje si příjezd vlakem nebo autobusem dopoledne a odjezd odpoledne, pak ubytování není potřeba. Vše je na domluvě mezi průvodcem a vedením výpravy, kolik má výprava času, jak staré děti jsou či kolik km zvládnou. Jinými slovy, s průvodcem se dá domluvit výlet do skal od 6 do 15 km, tedy od 3 do 7 hodin.
--- Pokud se škola nebo skupina rozhodne pro výlet, adaptační kurz či školu v přírodě se zajištěným ubytováním a stravováním, pak doporučuji ubytování ve dvou nedalekých objektech, se kterými jako turistický průvodce spolupracuji.
- Pension Tara (Telice nad Metují, kapacita 28 lůžek) - vzdálenost od vstupu do Teplických skal cca 600 metrů (5 minut pěšky), vzdálenost od vstupu do Adršpašských skal 4 km (1 hodina pěšky s využitím levnější vstupenky přes Teplické skály, nebo jedna stanice vlakem, asi 750 metrů na vlakovou zastávku Teplice n/M - Skály a vstup do Adršpašských skal s dražší vstupenkou, a online rezervací). Všechny podrobnosti, fotografie a ceník Pensionu Tara najdete zde http://www.milan-skoda.cz/ubytovani_tara.htm
- Pension Radvanice (Radvanice, kapacita 90 lůžek) - vzdálenost od vstupu do Adršpašských a Teplických skal je cca 20 km (3 zastávky vlakem do Adršpašských skal, 4 zastávky vlakem do Teplických skal, zhruba 25 min). Všechny podrobnosti, fotografie, ceník a informace o Pensionu a spojení vlakem, najdete zde http://www.milan-skoda.cz/ubytovani_radvanice.htm
 
--- Při kratším jednodenním výletu doporučuji, vzít si sebou do skal lahvičku s tekutinou a svačinu. Na 6 km okruhu se nacházejí dvě odpočinková místa, kde je možné posedět a občerstvit se vlastními zásobami. Ve skalách se žádná restaurace, ani rychlé občerstvení nenachází z důvodu ochrany přírody v Národní přírodní rezervaci.
--- Před vchodem do skal, na okraji parkoviště pro osobní vozy, jsou k dispozici dvě restaurace a jedno rychlé občerstvení.
--- Při delším pobytu s noclehem v jednom či druhém pensionu je pak stravování (plná penze) zajištěno na základě dohody o pobytu mezi školou či skupinou a pensionem. Podrobnosti o stravování v tomto případě najdete na výše uvedených odkazech na pensiony v rubrice Ubytování a Stravování.
 
--- Auta - mohou využít naše parkoviště, které je přímo před hlavním vchodem do Teplických skal (z hlavní silnice se zatočí na malý most přes řeku Metuji, na druhé straně říčky je velké asfaltové parkoviště).
--- Autobusy - mohou využít naše parkoviště, které je zhruba o 100 metrů dříve, než je vjezd na parkoviště pro osobní vozy. V případě, že autobus přijíždí ze směru od Náchoda a Teplic nad Metují, pak je parkoviště pro autobusy po levé ruce od hlavní silnice, ještě před mostem na parkoviště pro osobní auta. Pokud autobus přijíždí od Trutnova a Adršpachu, pak po pravé ruce mine v zatáčce most, který vede na parkoviště pro osobní auta a po 100 metrech bude po pravé ruce velké parkoviště pro autobusy. Obě parkoviště jsou viditelně označené. Na most přes říčku Metuji, směrem na parkoviště pro osobní auta, je autobusům vjezd zakázán dopravní značkou z důvodu malé nosnosti mostu.
--- Při delším pobytu s noclehem v jednom či druhém pensionu je pak parkovánáí (auta i autobusy) zajištěno přímo před pensiony. Podrobnosti o parkování v tomto případě najdete na výše uvedených odkazech na pensiony v rubrice Parkování.
 
KÓD
KDO
JARO - PODZIM
1
mateřské školy a děti předškolní (bez průvodce)
zdarma
2
žáci a studenti (bez průvodce)
60
3
žáci a studenti (s průvodcem)
80
4
žáci (s průvodcem a s akcí Balíček)
100
5
držitelé průkazu ZTP a ZTP/P (snížené)
60
6
osoby dospělé (základní)
110
7
osoby starší 65 let (snížené)
60
8
pes
50
9
rodinné vstupné
290
10
parkovné motocykl
100
11
parkovné osobní vůz
150
12
parkovné karavan
300
13
parkovné autobus
300
 
KÓD
VYSVĚTLIVKY
1
děti do věku 6 let; vstup do skal je bez kočárku z důvodu obtížnosti trasy a jejího převýšení; malé děti, které se běžně přepravují v kočárku, je ve skalách potřeba nosit v náručí či v nějakém upraveném nosítku
2
děti základní a střední školy 6 - 18 let a studenti VŠ max do 26 let; cena za vstupenku bez průvodce; lze platit v hotovosti či platební kartou (kartou pouze na pokladně hlavního vchodu)
3
děti základní a střední školy 6 - 18 let; cena za vstupenku s průvodcem; platba buď v hotovosti přímo průvodci, či po domluvě přes fakturu převodem na účet
4
vstupenka tzv. "BALÍČEK" pro děti základní školy; v ceně je vstupenka do skal s průvodcem, cestou ve skalách několik soutěžních otázek o sladké ceny, a pro každého na památku turistická vizitka nebo pohled se skalním razítkem, možnost okamžitého odeslání pohledu; platba buď v hotovosti přímo průvodci, či po domluvě přes fakturu převodem na účet
5
ZTP jsou osoby se statutem zvláště těžkého tělesného postižení; ZTP/P jsou osoby se statutem zvláště těžkého funkčního poškození či poškození orientace a pohyblivosti s potřebou průvodce; lze platit v hotovosti či platební kartou (kartou pouze na pokladně hlavního vchodu)
6
osoby dospělé 18 - 65 let; lze platit v hotovosti či platební kartou (kartou pouze na pokladně hlavního vchodu)
7
pro seniory starší věku 65 let bez ohledu na statut důchodce, či pracujícího důchodce; lze platit v hotovosti či platební kartou (kartou pouze na pokladně hlavního vchodu)
8
pes se na území Národní přírodní rezervace Teplické skály smí pohybovat v doprovodu svého majitele pouze na vodítku, popřípadě u malých plemen tolerujeme, že jsou psi neseni v náručí, tašce či batohu; pes na volno s možností volného pohybu mimo vyznačené trasy je striktně zakázán; lze platit v hotovosti či platební kartou (kartou pouze na pokladně hlavního vchodu)
9
na rodinnou vstupenku je vstup povolen 2 osobám dospělým + 2 nebo 3 děti do věku 15 let; lze platit v hotovosti či platební kartou (kartou pouze na pokladně hlavního vchodu)
 
--- Teplické skály jsou součástí Národní přírodní rezervace Adršpašsko-Teplické skály, z čeho ze zákona vyplývá několik omezení.
------- zákaz kouření a rozdělávání otevřeného ohně
------- zákaz odhazování odpadků do volné přírody (na okruhu jsou koše)
------- zákaz vstupu mimo vyznačené turistické trasy
------- zákaz trhání rostlin a poškozování lesních porostů a skal
------- zákaz volného pobíhání psů (pes na vodítku povolen)
------- zákaz hlasitého pouštění hudby (chováme se klidně)
------- zákaz používání dronů
--- Internet a signál telefonních operátorů k dispozici ve skalách není, pouze na okraji prvních 500 m za vstupem do skal.
 

--- Autem i autobusem je trasa shodná. Ve směru od Náchoda dojedete po silnici 303 do Police nad Metují. Kousek za Policí povede silnice 303 směrem na Broumov a zde odbočíte vlevo na Teplice nad Metují. Projedete městečko Teplice nad Metují a až projedete náměstí, dáte se za náměstím doleva a pojedete ještě další 2 km za město, dokud nedojedete k parkovišti před vchodem do skal. Ve směru od Trutnova pojedete po silnici 301 směrem na Adršpach, projedete obec Adršpach a po 4 km vjedete do Teplic nad Metují (přes koleje). Po pravé ruce budete mít po chvíli kemp Bučnice, 500 metrů za kempem bude po pravé straně vchod do skal se dvěma parkovišti (první pro osobní auta, o 50 metrů dále za levotočivou zatáčkou pak pro autobusy).

--- Vlakem se do železniční stanice s názvem Teplice nad Metují - Skály dostanete také ze dvou stran. Od Hradce Králové, od Chocně, od Starkoče, od Náchoda dojedete do stanice Teplice nad Metují (hlavní nádraží), kde je vždy přestup do motorového vláčku, který vždy čeká na první koleji a je připraven odjet směrem na Trutnov. Po přestupu do motoráčku směr Trutnov pojedete pouze dvě zastávky. První zastávka je Teplice nad Metují - Město, druhá zastávka je Teplice nad Metují - Skály. Pokud pojedete z druhé strany od Trutnova, pojedete vlakem Trutnov - Teplice nad Metují. Jakmile projedete stanici Adršpach (skály), následuje zastávka Teplice nad Metují - Skály. Po domluvě bude na vás u vlaku čekat náš průvodce.

 
- Fotky z Teplických skal najdete zde - www.milan-skoda.cz
------- po otevření stránky klikněte v rozdělovníku vlevo na kolonku Broumovsko
------- v řádku Fotografie z výletů zvolte písmenko T
------- v seznamu výletů zvolte výlet, který vás zajímá a klikněte na malé foto vlevo
------- po kliknutí na malé foto se fotogalerie pustí automaticky dokola
Milan Škoda - všechna práva vyhrazena od roku 2005